Masutatsu Oyama


Historia Kyokushinkai jest w dużej mierze historią życia jego twórcy Masutatsu Oyamy.

Przychodzi na świat 27 lipca 1927 roku. W dwa lata później rodzice wysyłaja go do siostry w Mandżurii. Jako uczeń szkoły podstawowej w Korei zaczyna studia chińskiego kempo, by w kilka lat później zdobyć swój pierwszy czarny pas. Następnie rozpoczyna naukę w Szkole Lotniczej (Yamanashi Airways School) w Tokio. Rozpoczyna studiować karate u G.Funakoshi. Jako 17-letni student zdobywa 2 dan w karate, jednocześnie ćwiczy judo i boks.

W czasie wojny jak każdy młody japończyk gotów był oddać życie za cesarza i swój kraj. Młody Oyama wstępuje do oddziałów samobójczych - kamikadze. Jego ostatni lot nie dochodzi do skutku ponieważ Japonia kapituluje. Po wojnie Oyama rozpoczyna naukę na Waseda Uniwersity. Oyama uczony przez najlepszych mistrzów karate z dużym zasobem wiedzy zaczyna trenować samotnie w górach Minhou przygotowując się do l Otwartych Mistrzostw Japonii w karate w 1947 roku. Turniej odbywa się w Kyoto - M. Oyama zostaje mistrzem Japonii.

W 1948 roku udaje się na górę Kiyosumi w prowincji Chiba, aby tam doprowadzić swą technikę do perfekcji i okreslić swoja drogę karate. Oyama jako jedyne wsparcie duchowe posiada pamiętniki wielkiego mistrza miecza Miyamoto Musashi, które pozwalają mu przetrwać w górach 18 miesięcy.

Po powrocie z gór Oyama jako jedyny w historii karateka, decyduje się na walkę z bykiem w Chiba, szukając w niej granic możliwości człowieka. KYOKU-SHIN (ekstremum prawdy) tak nazwie karate w kilka lat później. Lecz zanim to nastąpi wyjeżdża w 1952 r. do USA, gdzie przez 11 miesięcy popularyzuje karate poprzez pokazy i konfrontacje z przedstawicielami innych systemów walki, ponownie też stawia czoło bykom. Staje się sławny przez cios Shuto, którym potrafi ściać rogi byka - New York Times pisze o nim - Boska Reka.

W roku 1954 zostaje otwarte pierwsze dojo Oyamy w Japonii (mejiro-Tokio). Sam mistrz podróżuje przez płd.-wsch. Azję studiując wiele różnorodnych stylów walki. W roku 1957 w czasie jednej z pokazowych walk z bykiem w Meksyku zostaje ciężko ranny i 6 miesięcy przebywa w szpitalu. W 1958 roku wydaje ksiażke "What is Karate", która staje się bardzo popularna w Japonii.

Oyama zostaje zaproszony przez F.B.I. i West Point na pokazy i wykłady. W tym czasie Oyama wiele podróżuje po świecie prezentując swój styl walki. Treningi prowadza pierwsi instruktorzy K. Mizushima i E. Yasuda. W Bangkoku, po wyzwaniu rzuconym prze z Boks Tajlandzki, dochodzi do publicznych walk ulicznych Oyamy z bokserami Thai - Japończycy wygrywają dwie z trzech rozegranych walk. W 1962 roku Oyama nadaje w swoim Dojo pierwszych 20 czarnych pasów.

1 października 1963 roku powstaje Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushinkai-kan z centralnym Dojo Honbu w Tokio. E Safo, były premier Japonii, laureat nagrody Nobla, otrzymuje tytuł Kaicho (prezydenta), M. Oyama zostaje Kancho (dyrektor) Kyokushinkai-kan. Masutatsu Oyama jako twórca i załozyciel karate Kyokushin posiadał najwyższy możliwy stopień wtajemniczenia -10 dan.

Masutatsu Oyama zmarl 26 kwietnia 1994 roku w Tokio.

Dla wszystkich ćwiczących Karate Kyokushin na całym świecie był to ogromny wstrząs. Jego śmierć była dla nas bolesnym zaskoczeniem.

Masutatsu Oyama był człowiekiem wyjątkowym w swoim kraju, nazywany był ostatnim samurajem, przez całe swoje życie oddany był tylko karate. To On wprowadził termin Budo-Karate, stworzył system, w którym najważniejszy jest duch walki. Kyokushin oznacza poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym, psychicznym i duchowym. Swoim uczniom mówił, ze nie wygrane zawody i pokonani przeciwnicy świadczą o sile, ale umiejętność pokonywania własnych słabosci oraz trudności życia codziennego. Miłość do rodziców, szacunek dla nauczycieli, zaufanie w stosunku do przyjaciół oraz skromność muszą być cechami, którymi wyróżnia się każdy, kto ćwiczy Budo-Karate Kyokushin.

Był jedynym mistrzem realnej walki, stoczył ich ogółem 270. Niektóre z nich były walką o życie, ale nigdy nie walczył za pieniądze i dla pieniędzy. Zawsze chciał pokazać wielką siłę ducha karate. Stworzył system doskonalenia się duchowo i psychicznie poprzez ciężkie ćwiczenia fizyczne, Kyokushin określał jako medytacje w ruchu, uważał, ze karate i Zen to jedno. Jego filozofia życiowa i filozofia walki zjednały mu wiele przyjaciół i zwolenników na całym świecie, pozostawił organizacje liczącą ponad 2 miliony ćwiczących w ponad 120 krajach.

Zawsze powtarzał, że karate jest najsilniejszą sztuką walki na ziemi, a karate Kyokushin najsilniejszą z nich.

O sobie mówił: "Jestem bugeisha... Zacząłem życ dla Karate i sądzę, ze umrę dla Karate ..."

Adres do korespondencji: Zbigniew Szkopiak 42-470 Siewierz ul. Bytomska 37. Telefon: 691607760. Mail: z.szkopiak@interia.pl